Bermar

Blog na fali przyszłości

Czyli jak technologia może pomóc Twojemu biznesowi

Europa Środkowo-Wschodnia daleko w tyle pod względem cyfryzacji

xBerMar multimedia, 2016-10-03
Badanie "The Creative CIO. Perspektywa CEE" wykazało, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie są przygotowane na trwającą cyfrową rewolucję. 30 proc. specjalistów z działu IT nie jest w stanie wskazać jej przyczyn we własnej branży.

W przeprowadzonej ankiecie 27 proc. badanych specjalistów zarządzających działami informatycznymi (CIO) odpowiedziało, że rewolucja cyfrowa jest wynikiem innowacji technologicznych w dostarczaniu produktów i usług, a 23 proc. wskazało na nowe formy angażowania klientów. 30 proc. ankietowanych z regionu CEE nie wie natomiast w ogóle, co jest przyczyną rewolucji cyfrowej w ich branży.

Brak strategii i osoby zarządzającej

Światowe wyniki badania pokazały, że wśród liderów IT 35 proc. posiada korporacyjną strategię biznesową. Jej właścicielem jest najczęściej zarząd firmy. W Polsce i pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej potrzeba posiadania strategii biznesowej jest coraz częściej sygnalizowana. W przeciwieństwie do firm na świecie, pozostaje ona w rękach działów IT. 84 proc. CIO twierdzi ponadto, że nie jest w pełni właścicielem cyfrowej strategii i musi współpracować w tym zakresie z wieloma partnerami. Obszar CEE kiepsko wypada także pod względem procentu zatrudniania szefa ds. cyfryzacji. Aż 85 proc. firm nie ma i nie planuje powołania takiego stanowiska.

Bezpieczeństwo w sieci to nie priorytet

Problemem, jaki pociąga za sobą postępująca cyfryzacja, są cyberataki i zagrożenia bezpieczeństwa IT. Globalnie, tylko 22 proc. ankietowanych uważa, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana na cyfrowe zagrożenia. W regionie CEE większość respondentów wskazała, że potencjalny atak cybernetyczny nie spowoduje w ich przedsiębiorstwach większych strat. Może to wskazywać na mniejszą integrację stosowanych przez nie rozwiązań.

Budżety będą wyższe

Rozwój nowoczesnych technologii wymaga od firm zwiększenia nakładów na dział IT. Planuje go 44 proc. globalnych respondentów i aż 50 proc. respondentów z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Według CIO trend ten utrzyma się jeszcze przez kolejne 3 lata.

Źródło: Newseria

Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

Tagi

innowacje w firmie newsy technologie

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x