Bermar

Blog na fali przyszłości

Czyli jak technologia może pomóc Twojemu biznesowi

Dowód osobisty w smartfonie? Ministerstwo cyfryzacji szykuje e-rewolucję

xBerMar multimedia, 2016-06-21
Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, podała informację, że już w przyszłym roku możliwe będzie zapisywanie dowodu osobistego w smartfonie. Takie rozwiązanie jest już stosowane w innych krajach, m.in. w Estonii, gdzie elektronicznych dowodów używa się od 10 lat. Ma ono gwarantować większe bezpieczeństwo danych.

Nie tylko dowód

Elektroniczny dowód może otwierać wiele różnych możliwości dla ich posiadaczy. W Estonii służy on do potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, identyfikacji podczas logowania do internetowych usług bankowych, zakodowania podpisu elektronicznego. Umożliwia także dostęp do usług administracyjnych i systemu e-recept.

Jedyne, co obywatel musi zrobić, to uwierzytelnić swoje dane. Proces ten odbywa się za pomocą odpowiedniej aplikacji na telefon, która przechowuje zakodowane informacje. Wystarczy podać PIN lub hasło.

Większe bezpieczeństwo

Według specjalistów, smartfon jest bardziej bezpieczny niż zwykły dowód osobisty. Urządzenie ma wiele zabezpieczeń, które utrudniają dostanie się do danych, a w razie kradzieży telefonu, możemy ten fakt natychmiast zgłosić poprzez call-center działające przez całą dobę.

Smartfonów jest coraz więcej

W Polsce ze smartfonów korzysta w tej chwili 19 mln obywateli, a użytkowników z roku na rok przybywa. Jak zapowiedziała minister, urządzenia te w przyszłości będzie można wykorzystać również jako karty biblioteczne, miejskie czy karty lojalnościowe sklepów.

Źródło: IAR

Polub nas na Facebooku Obserwuj nas na Google+

Tagi

newsy technologie

Komentarze

Dodaj komentarz:

Twój nick:  
Wyślij

Napisz do autora

×
Podaj temat wiadomości
Podaj prawidłowy adres email
Wpisz treść wiadomości
Dziękujemy. Twoja wiadomość została wysłana.
Anuluj × Wyślij
x x x